No Mercy 2002
Brock Lesnar (w/Paul Heyman) vs. The Undertaker
To był rok Brocka. Wygrana turnieju King of the Ring. Pokonanie Undisputed Championa The Rocka na Summerslam. Wydawać by się mogło, że nikt nie był na tyle silny, żeby stanowić wyzwanie dla Lesnara. Wtedy pojawił się Undertaker jeszcze w gimmicku American Bad Ass’a. To była pierwsza prawdziwa przeszkoda dla dotychczas niepowstrzymanej bestii. Zmierzyli się ze sobą w klatce na No Mercy. Był to niezwykle wyrównany pojedynek pełen brutalnych spotów, w tym pamiętnego uderzenia schodami, po którym Taker zaczął dosłownie tryskać krwią. Walka zakończyła się, kiedy The Next Big Thing skontrował Tombstone i wykonał F5, by pozostać mistrzem WWE. Po zakończonej walce wspiął się na klatkę w stylu godnym największej gwiazdy federacji.

Znalezione obrazy dla zapytania No Mercy 2002 Brock Lesnar (w/Paul Heyman) vs. The Undertaker

Hell in a Cell 2014
Seth Rollins (w/Jamie Noble & Joey Mercury) vs. Dean Ambrose
Prowadzący ze sobą feud roku – Rollins i Ambrose zmierzyli się ze sobą na Hell in a Cell w main evencie gali. Pojedynek się on nietypowo, bo na dachu samej klatki, a potem było jeszcze lepiej. Podwójny upadek na stoły komentatorskie, dużo widowiskowych spotów z krzesełkami i stołami. Dean nareszcie miał Setha w miejscu, z którego nie można było uciec ani do którego nie mogli wejść ochroniarze ulubieńca Authority. Kiedy Lunatic przerwał pin po Curb Stompie Rollinsa można było śmiało powiedzieć, że wygra swój pierwszy ważny solowy feud. Niestety WWE postanowiło skończyć pojedynek przez interwencje “ducha” Braya Wyatta, a następnie samego Braya, który wykonał Sister Abigail i dał Rollinsowi zwycięstwo. Nie zmienia to faktu, że poziom tej walki stał na naprawdę dużym poziomie.

Znalezione obrazy dla zapytania Hell in a Cell 2014 Seth Rollins (w/Jamie Noble & Joey Mercury) vs. Dean Ambrose

Bad Blood 1997
The Undertaker vs. Shawn Michaels
Pierwszy walka, która odbyła się w klatce. Debiut Kane’a. Five Star Classic. Te wszystkie trzy rzeczy składają się na niezapomniany pojedynek Deadmana z HBK na Bad Blood z 1997 roku. Taker zawsze dominował w tej stypulacji i tak było od samego początku. Shawn rzadko kiedy miał okazję wyprowadzić jakiś atak podczas tej walki. W ruch poszły krzesła, schody, nawet kamerzysta został ranny. Wejście do klatki zostało otwarte, a to stworzyło idealną okazję, by przenieść pojedynek poza nią. Starcie przeniosło się na jej szczyt gdzie Michaels przy próbie ucieczki został zepchnięty przez Takera na stół komentatorski. Pod koniec walki, kiedy wszystko wskazywało na porażkę Shawn’a zgasły światła, a kiedy się zapaliły pojawił się Kane. Wykonał on Tombstone na Undertakerze co wykorzystał HBK wygrywając walkę.

Znalezione obrazy dla zapytania Bad Blood 1997 The Undertaker vs. Shawn Michaels

Vengance 2005
Batista vs. Triple H
Batista pokonał Huntera już dwukrotnie nim zmierzyli się ze sobą w klatce na Vengance. The Animal był na drodze do zostania największą gwiazdą federacji i nawet lider Evolution nie mógł stanąć mu na drodze. Walka była brutalna. Wymiany ciosów i same spoty były niezwykle bolesne. Jako broni najczęściej używano metalowego łańcucha, choć znalazło się miejsce na młot, stalowe schody czy nawet krzesło oplecione drutem kolczastym. Warto wspomnieć o momencie gdzie Batista rozciął Triple H’owi twarz uderzając nim o klatkę po czym “poprawił” swoje dzieło właśnie tym krzesłem. Mimo dominacji Animala we wczesnej walce, Hunter zaczął odzyskiwać siły i przejmować kontrolę. Jednak w momencie, kiedy chciał wykonać Pedrigree na schodach Batista skontrował ten ruch i wykonał potężny Spinebuster. Następnie zakończył pojedynek wykonując Batista Bomb, ostatecznie potwierdzając swoją dominacją nad byłym mentorem.

Znalezione obrazy dla zapytania Vengeance 2005 Batista vs. Triple H

King of The Ring 1998
The Undertaker vs. Mankind
Walka, która zdefiniowała to, czego mamy oczekiwać od Hell in a Cell. Mick Foley już wcześniej pokazywał, że nie boi się zrobić absolutnie niczego, kiedy jest w ringu. Tak było też, gdy zmierzył się z Undertakerem na King of the Ring. Kiedy obydwaj zawodnicy znaleźli się na szycie klatki wiadomo było, że wydarzy się coś niezapomnianego. Po krótkim brawlu Deadman chwycił Mankind’a za koszule i bezceremonialnie zrzucił go na stół komentatorski. Publika oszalała z radości i zaczęła robić jeszcze większy hałas, kiedy Foley wrócił pod klatkę i znów się na nią wspiął. Tym razem Taker wykonał chokeslam. Jego siła była tak duża, że Mick wleciał do klatki, przy okazji dostając po głowie spadającym krzesełkiem. Upadł boleśnie, bo w efekcie uderzenia o ring stracił przytomność na parę minut. Sam upadek z celi stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych momentów w całej historii WWE.

Znalezione obrazy dla zapytania King of The Ring 1998 The Undertaker vs. Mankind • Konrad Sobieszek

  Osobiście dla mnie Shawn vs. Taker pozostanie zawsze numerem jeden, bo walka Mankind vs. Taker, mimo że jest to najważniejsza walka w historii wrestlingu – jest pamiętana za dwa genialne spoty, a reszta meczu nie powalała tak bardzo. Umiejscowienie walki Deana i Setha nazwałbym kontrowersyjnym. Brakuje mi trochę End of an Era, ale ogólnie lista dobra.

  • Xerer

   Taker vs Shawn będzie dla mnie też numerem jeden już chyba na zawsze ( Chyba, że Charlotte…nieważne). A samo zestawienie top 5 bardzo dobre, chociaż może wymieniłbym Dean v Seth na HBK vs Triple H.

  • PM Rock

   Czemu Dean vs Seth na tej liście to wybór kontrowersyjny? No i czemu Taker vs Mankind to najważniejsza walka w historii wrestlingu?

   • Konrad Sobieszek

    Dean vs. Seth jest według mnie kontrowersyjnym wyborem, bo po prostu nie jest to w mojej skromnej opinii jedna z pięciu najlepszych walk w klatce. Niestety, ale w PG Erze nie da się zrobić tak dobrego HiaC-u jak we wcześniejszych erach.

    No a Mankind vs. Undertaker jest najważniejszą walką w historii wrestlingu, bo jest ona jego kwintesencją. Widok spadającego Mankinda to nie jest jeden z najbardziej kultowych obrazów – to jest najbardziej kultowy obraz w historii wrestlingu. Pokazuje ona ile wrestlerzy poświęcają w ringu. No i jest to pierwsza walka, po którą sięgają fani aby wybić z głowy anty-fanom pomysł, że wrestling jest udawany.

    • PM Rock

     No fakt nawet pewnie ludzie nie interesujący się wrestlingiem gdzieś przypadkiem widzieli ten fragment walki gdzie Taker zrzuca Foleya z klatki. Co do walki Tarczowników no może masz racje, choć dla mnie to jest jedna z ważniejszych walk bo ona jest według mnie jedną z cegiełek przybliżających nas do obecnej “Nowej Ery”, przedtem walki w klatce w erze Universe wyglądały mówiąc delikatnie nie najlepiej, a ta walka jakby znów pokazała nam po latach na czym kiedyś polegała ta walka.To był według mnie taki przełom który warto docenić.

     • Konrad Sobieszek

      Zgodzę się, że jest to najlepszy HiaC naszych czasów, ale było tyle meczy-perełek w Piekle, że w moim osobistym rankingu ta walka się nie mieści.

     • PM Rock

      Miejmy nadzieję, że w poniedziałek zmienisz zdanie i ta walka już nie będzie najlepszym HiaC naszych czasów 🙂

     • Konrad Sobieszek

      Liczę na to 😉

     • Kamil10

      Oby.

    • PhenomenalDemon

     Wybrałem tą walkę też dlatego że postawili ją wyżej niż cokolwiek wtedy w karcie. To był Main Event pokazujący że WWE potrafi jeszcze stworzyć gwiazdy godne poziomu Ceny, Ortona czy innych. I że rozbicie Shield miało sens 🙂

     • Konrad Sobieszek

      Fair Enough

 • Gaduła

  Zestawienie ok nie ma co, chociaż od Deana i Setha były lepsze walki w klatce Hell In A Cell, ale ogólnie good

 • Gaduła

  Pilne:

  Aries Kontuzjowany

  • Kamil10

   Nigdy się nie oduczysz XD
   PS: Wiemy.

   • Gaduła

    Raz tam breaking news na jakiś czas nie zaszkodzi napisać,przecież już dawno przestałem pisać newsy, więc w czym problem

  • Konrad Sobieszek

   Pilne: Nie pilne

   A po drugie nie wiadomo

 • Seba

  Jest gdzies jakis link do tej walki Rollins vs Ambrose? Bo szukam w google i sa tylko jakies linki z taka jakoscia ze sie w ogole ogladac tego nie da bo az w oczy kłuje.