WWF Monday Night RAW
Manhattan Center, New York City
24 luty 1997

Jesteśmy w Nowym Jorku, w która arenie może być co poniektórym znana z niedawnych gal TNA, które lubi tam nagrywać swoje Impacty. Droga do WrestleManii trwa w najlepsze, atmosfera jest genialna, zobaczcie co Vincent przygotował nam 24 lutego, 19 lat temu!

(Wciąż nie wiem w jakiej formie obić te skróty. Nie ukrywam, że nie pomagacie! Zostawcie komentarz pod spodem, jak lepiej się czyta! Jak to mawia znany polski youtuber ,,Komentując wspierasz moją pracę?!)

ECW przejmuje WWF!

Zdecydowanie najbardziej to zapamiętam. W openerze The Godwinns zmierzyli się z The New Blackjacks, którzy wygrali przez kontrowersje. Jeden z rolników miał nogę na linie, ale sędzia odklepał do trzech. Godwinnsi w odwecie wylali gówienko na głowę sędziego. Oczywiście to preludium do tego, co działo się za chwilę.

Na ring przez publikę wchodzi Paul Heyman! Wraz z nim byli podajże mistrzowie ECW. Nie oglądałem ECW Original, więc tutaj nie pomogę za bardzo. Zaatakowali gościa, który coś tam naprawiał na ringu (narożnik), a Heyman swoim żywiołowym promem powiedział, że wyzwanie Lawlera zostało zaakceptowane i ECW jest w domu.

WWF miało krótką współpracę z ECW, która polegała na wymienianiu się zawodnikami. Już wcześniej pisałem o tym, jak Lawler na wizji rozmawiał przez telefon z działaczem ECW oraz jak do kamery przy stoliku komentatorskim gardził tą fedką. ECW! ECW! ECW!

Blue World Order jest na RAW! Przedstawiciele ECW byli parodią trójki największych w n.W.o ? Hogana, Nasha i Halla. Fani ich kochali. Grupa, która zadebiutowała w roku 1996, na pewno zapisała się w historii tego biznesu, musicie ich kojarzyć!

Z ECW na gali pojawiły się takie gwiazdy jak Sandman, który puszką piwa rozciął sobie czoło, Tommy Dreamer, który powalczył z dobrze nam znanym D-Vonem, Sabu skaczący z napisau ,,RAW?, Taz ? legenda ECW . Inwazja ludziska!

Old schoolowe kobiety!

Nadszedł czas na pojedynek na rękę najgorętszych kobitek w WWF. Sunny vs Marlena. Gdy miało dojść do pojedynku to najpierw Sunny zabierała rękę, potem Marlena. Po kilku minutach przekomarzania się Sunny zaatakowała Terri Runnels (Marlena) jakimś proszkiem … ale to nieważne! Już nie ma takich pań, oj nie ma! Piękne to były czasy. Wiecie, o co chodzi. Savio Vega stanął po stronie Sunny a Goldust przybiegł i bronił małżonki. Mamy walkę! Już podajże dwa tygodnie wcześniej Goldust przegrał kantem z Savio więc mamy feud.

W walce zainterweniował Crush, który zaczął obijać Goldusta. Doszło oczywiście do dyskwalifikacji. Na pomoc Dustinowi przybiegł Miguel Perez Jr, który wcześniej występował w ECW, a nawet WCW. Wyczyścił ring a nam szykuje się tag team match w przyszłości!

Początek legendy Kena Shamrocka!

Tego pana nikomu nie trzeba przedstawiać. To właśnie tutaj, w Manhattan Center doszło do jego debiutu. Jerry Lawler przeprowadził z nim wywiad i mówił, że to on był mentorem Kena. Fighter odpowiedział krótko, ,,nie wiem kim ty jesteś?. Oj Jerry?

Dopiero pod koniec gali znów przy ringu doszło do rozmowy z Kenem. Todd Pettengill zapytał byłego mistrza UFC o WrestleManie, walkę Takera z Sycho Sidem, o submission match Breta Harta ze Stone Coldem, typowy, nudny wywiad. Gdy Todd pytał ludzi za kim są w submission matchu nagle usłyszeliśmy raperów z Nation of Domination! Faarooq podszedł do Kena. ,,Jeśli jesteś prawdziwym mężczyzną, to wejdź do tego ringu? ? wybrzmiało z ust lidera ,,czarnej stajni?. Ken nie miał z tym problemu, powiedział, że w każdej chwili jest gotów do walki. Na tym dialog się skończył, bo czas na main event! The Undertaker vs Faarooq.

Dobra walka, która się nie skończyła ,,normalnie?. NoD zaatakowało Takera, któremu na pomoc przybiegło Legion of Doom, które po pięciu latach wróciło do WWF (wcześniej znani jako The Road Warriors). LoD na tej gali zawalczyli już wcześniej z The Headbangers. Fani ich kochali, dostali ogromną owację.

Podsumowanie

Jestem w stanie zaryzykować i napisać, że to najlepsze jak dotąd RAW w 1997 roku. Nie było co prawda Austina, braci Hart, Bulldoga, Sida, Mankinda, Vadera, Sycho Sida, ale całość wypadła znakomicie! Najazd ECW, debiut Shamrocka to coś, co trzeba odnotować. Za tydzień RAW w Niemczech i wyłonimy pierwszego mistrza Europy (European Champion)! • Marcin Brzeziński

  Mi się najbardziej podobają opisy poszczególnych RAW, a nie jakiegoś okresu np. miesiąca. Można w ten sposób trochę dokładniej dowiedzieć się co działo się te kilkanaście lat temu..

 • Tomasz Pisarczyk

  Ja osobiście wolę cały miesiąc. Nie znam tego okresu zbyt dobrze, dlatego większość tekstu jest dla mnie czarną masą, aczkolwiek wiem, że pisząc ogólnie cały miesiąc można łatwo ominąć ważne i ciekawe szczegóły.
  Dlatego zostań przy tygodniowkach.

 • jonathan23

  Tak jak juz ktos kiedys napisal, opisując po jednej gali, ta seria bedzie trwala wiecznosc 😀 najlepiej po 3 lub 4 gale. I jesli mozesz pisz Bodajże

 • Adrian

  dlaczego nie ma jeszcze newsa ze lesnar 9 lipca na ufc walczy?