Jinder Mahal. Mistrz WWE. Jobber. Hindus. Indus. Kanadyjczyk. Maharadża. Jakkolwiek byśmy go nie nazywali, trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach był obok Romana i Lesnara najczęstszym tematem sporów pomiędzy fanami wrestlingu. Jedni nazywają go najgorszym czempionem w historii, inni świetnym heelem. Nie chcę w tym artykule osądzać Jindera, lecz przyjrzeć się innym wrestlerom, którzy odgrywali w WWE podobną rolę.

1. Sgt. Slaughter
Na początek dwie legendy. Sierżanta od całej reszty różni to, że grał Amerykanina wspierającego inny kraj – Irak – a nie obywatela państwa innego niż USA. Samo slaughter znaczy ,,ubój,, ,,rzeź,, co idealnie oddaje charakter tego wrestlera. Jego sympatia do Iraku wynikała z tego, że lubił brutalność, a w jego odczuciu Irak był brutalny. Menedżerem byłego mistrza WWF był Generał Adnan. Podczas Royal Rumble 1991 Sierżant Rzeź pokonał (oczywiście w nieczysty sposób) Ultimate Warriora i zdobył najważniejszy pas federacji. To nie mogło umknąć uwadze bohatera USA, zbawcy Ameryki, najsilniejszego, najmądrzejszego i po prostu najlepszego wrestlera na świecie Hulka Hogana, który postanowił wygrać Royal Rumble Match i odebrać mistrzostwo złemu Slaughterowi. Podczas feudu nie zabrakło machania flagami, obijaniu Adnana i innych typowych śmiesznych zagrywek. Na największej gali roku Hulkster pokonał WWF Championa i zakończył tym samym jego wielki push. Po tym Sgt. Slaughter błąkał się po midcardzie, był też komisarzem Raw is War, aż w końcu ograniczył się do bardzo rzadkich występów.

Znalezione obrazy dla zapytania sgt slaughter iraq

2. The Iron Sheik
Z Iraku przenosimy się do Iranu, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi kolejny Mahalopodobny wrestler. Jeśli widzieliście kiedyś jakiś wywiad z Szejkiem, to wiecie, że jest on dosyć zabawnym człowiekiem o ile go nie zdenerwujesz, ale w WWF musiał oczywiście odgrywać rolę antagonisty wszystkich mieszkańców pięknego kraju, jakim są Stany Zjednoczone Ameryki. Mistrzem WWF został w 1983. Pokonał Backlunda, który panował już od 2,135 (według WWE, bo tak naprawdę było trochę
trochę inaczej). Co ciekawe wygrał czysto, poprzez poddanie, a dokładniej mówiąc, to menedżer Boba dosłownie rzucił ręcznik kończąc męki swojego podopiecznego (Make Bob Backlund Great Again?). Reign Iron Sheika nie był jakiś powalający i został szybko zakończony przez – tak, dobrze myślicie – Hulka Hogana! Właśnie to zwycięstwo Hulka jest nazywane początkiem ,,Hulkamanii,, i podobnie jak w przypadku Slaughtera początkiem końca Irańczyka. W 1987 on i Duggan zostali złapani podczas prowadzenia auta na ,,haju,, (Dlatego są oni idolami RVD i Jeffa Hardy’ego) i zwolnieni z federacji.

Znalezione obrazy dla zapytania The Iron Sheik

3. Yokozuna
Yokozuna to najwyższa ranga w sumo zawodowym, ale też ringname Rodneya Anoa’i, Amerykanina samoańskiego pochodzenia grającego Japończyka. Jego menedżerem był inny Amerykanin grający obywatela Japonii Mr.Fuji. Skończmy więc może z narodowościami i skupmy się na wrestlingu. Wielka kariera Yokozuny rozpoczęła się podczas Royal Rumble 1993. W najważniejszej walce tej nocy na placu boju został tylko on i Randy Savage. Macho Man niesiony chantami fanów wskoczył na narożnik i wykonał swój legendarny finisher i…spróbował przypiąć rywala. Próbując zmazać plamę na honorze, postanowił wyskoczyć nad trzecią liną i wyeliminować się (Mil Mascaras lubi to). Yokozuna został pretendentem do tytułu, już widział siebie jako twarz (dosyć okrągła) federacji, ale wtedy nastąpiła Wrestlemania IX. Zaczęło się świetnie, pokonał (oczywiście w nieczysty sposób) Breta Harta w niecałe 9 minut i został mistrzem, ale wtedy pojawił się on. Ostateczny boss, grzebacz talentów, nieoficjalny ojciec Triple H’a i Johna Ceny Hulk Hogan. Pojawił się, by uratować USA przed kimś, kto mógłby być dobrym mistrzem. W ciągu 22 sekund czegoś, co przez odważnych zostało nazwanych walką, przypiął Japończyka i zdetronizował młodego (26 lat) Rodney’a. Na KoTR Yokozuna odzyskał (oczywiście w nieczysty, ale i komiczny sposób) pas. Potem nastąpił feud z Lex Lugerem (który próbował być Hoganem, ale mu nie wyszło). Na Royal Rumble 1994 doszło do Casket Matchu, a rywalem mistrza był The Undertaker. Dzięki pomocy kilku przyjaciół Yokozuna zdołał wygrać, a następnie rozsadzić trumnę. Tej samej nocy Bret Hart i Lex Luger zostali ogłoszeni podwójnymi zwycięzcami 30-osobowej walki. Yokozuna musiał więc na WrestleManii X bronić dwukrotnie swój pas (chyba gdzieś słyszałem o podobnej sytuacji). Najpierw pokonał przed dyskwalifikacje Lugera. A jak doszło do DQ? Lex popchnął Mr.Perfecta (który był sędzią tej walki), który odmówił odliczenia Japończyka. W ME Hart zrewanżował się za ostatni rok i zdobył pas po tym, jak Yokozuna … spadł z drugiej liny (writerzy naprawdę mieli wtedy nierówno w głowie). Na tym zakończył się push Anoa’i który wkrótce zaczął mieć problemy zdrowotne w związku ze swoją stale rosnącą wagą. W pewnym momencie opamiętał się i próbował zrzucić kilkadziesiąt kilogramów, ale niestety w 2000 roku odszedł z tego świata.

Znalezione obrazy dla zapytania Yokozuna

Ciekawostka: Dino Bravo był Kanadyjczykiem, który grał Włocha (czemu Kanadyjczycy tak dobrze grają obcokrajowców?). Najciekawsza związana z nim historia pochodzi z 1986, kiedy to miał zmierzyć się z Hoganem w Montrealu. WWF doszło jednak do wniosku, że nie chcą by fani skandowali imię swojego rodaka, więc odwołali walkę. Gdy Bravo się o tym dowiedział, postanowił odejść z federacji.

4. Hart Foundation/Team Canada
Postanowiłem połączyć te dwie stajnie, gdyż ich motywacja była podobna: ,,Jesteśmy z Kanady, jesteśmy gorsi od USA dlatego musimy zdobyć pasy bo, to udowodni wartość naszego kraju,,. Czym było Hart Foundation i kto wchodził w skład, to chyba wiecie kto. A do Team Canada (a właściwie The Un-Americans) należeli m.in. Christian, Lance Storm, Test i najbardziej kanadyjski Kanadyjczyk William Regal. Ich największymi sukcesami jest zdobycie pasów Tag Team i jobbowanie do wąsatego wirtuoza wrestlingu Hogana i Edge’a (który wcale nie jest z Kanady).

Znalezione obrazy dla zapytania Hart Foundation

5. Muhammad Hassan
Historia Hassana jest najtragiczniejsza. Choć grał muzułmanina, to tak naprawdę nazywa się Mark Copani i jest chrześcijaninem o włoskich korzeniach. Zadebiutował w 2004 roku i szybko dorobił się własnego menedżera Daivariego (nie mylić z jego bratem, który obecnie pracuje w WWE). Przez większość roku nawijał o tym, jaka to jego religia jest cudowna, kraj bogaty, ludzie wspaniali itp. Pierwsze przebłyski pushu zaczęły się po Wrestlemanii XXI, gdy rozpoczął feud z Shawnem Michaelsem i największą legendą, mistrzem nad mistrzami Hulkiem Hoganem. OCZYWIŚCIE ponieśli porażkę, ale dla Muhammada był to dopiero początek. Podczas draftu trafił na SmackDown i szybko został gwiazdą. Podczas jednego z epizodów piątka zamaskowanych postaci zaatakowała i próbowała udusić Undertakera, z którym Hassan miał się zmierzyć na PPV. 3 dni później w Londynie doszło do ataku terrorystycznego, a jego sprawcami byli muzułmanie. Wtedy do akcji wkroczyły media, które oskarżyły WWE o propagowanie agresji wobec chrześcijan, a Marka nazwali terrorystą. Vince zmuszony został do wypisania zawodnika z telewizji po Great American Bash, gdzie Undertaker odniósł zwycięstwo. Wedle plotek Muhammad Hassan miał na SummerSlam zdobyć pas World Heavyweight.

Znalezione obrazy dla zapytania Muhammad Hassan

6. Santino Marella
Teraz pewnie część z Was pomyślała ,,Weź ty sobie skieruj pięść w stronę twarzy i przybij żółwika z czołem. Santino to taka śmieszna postać dla dzieci.,, Teoretycznie tak, ale nie zawsze tak było. Anthony Carelli aka Santino Marella aka kolejny Kanadyjczyk, przez pewien czas grał heela. Wspomnę tylko o jego debiucie, w którym został wybrany z widowni przez Vince’a jako rywal dla Umagi i dzięki pomocy Lashleya został mistrzem Intercontinental. Już po heel turnie jego ,, dziewczyną,, została Maria (tak, ta od Mike’a Jobberisa). Kolejną ważną kobietą w jego karierze była Beth Phoenix. Przez cały czas jednak nie zapomniał o tym, skąd pochodzi, a właściwie skąd WWE chce by pochodził. Zasłynął z wielu powodów m.in zrobił Ellsworth’a i skradł kobietom ich chwilę, wygrywając ,,tytuł,, Miss WrestleMania, pobił rekord najszybszej eliminacji z Royal Rumble Matchu czy też zawstydził Honky Tonk Mana prawie (naprawdę niewiele zabrakło) bijąc jego czas panowania z pasem interkontynentalnym. Później został ulubieńcem fanów, miał Tag Team z Vladimirem Kozlov i próbował na inny sposób być zabawnym. Przeszedł więc podobną drogę co Toru Yano (jak ktoś ogląda NJPW, to wie o kogo chodzi). A gdzie w tym wszystkim podobieństwo do Mahala (oprócz bycia z Kanady)? Podobnie jak Jinder wzbudzał kontrowersje, gdyż według niektórych był zbędną, głupią postacią, zabierającą czas antenowy innym a według innych był śmiesznym odpoczynkiem pomiędzy bardzo poważnymi segmentami i pozwalał ludziom o słabym pęcherzu odwiedzić toaletę.

Znalezione obrazy dla zapytania Santino Marella

Przedstawiłem tylko 6, choć w historii wrestlingu i WWE było ich o wiele więcej. Na końcu chciałem jeszcze przedstawić krótki poradnik dla osób, które pragną zostać gwiazdą federacji McMahonów:

1. Bądź Kanadyjczykiem albo Azjatą.
2. Znajdź menedżera, który będzie zbierał baty na tygodniówkach i pozwalał ci nieczysto wygrywać na PPV.
3. Mów o tym, jak USA jest okropne, a ludzie głupi. Nie to, co u ciebie w kraju.
4. Machaj flagą swojego państwa i obrażaj flagę Stanów Zjednoczonych.
5. Spotkaj wielkiego patriotę, amerykańskiego Amerykanina i przegraj z nim.
6. Próbuj uratować swoją karierę, łącząc się w Tag Team z innym talentem.
7. Niech Vince o tobie zapomni i w końcu zwolni.
8. Mów w wywiadach, jakie to WWE jest okropne.
9. Powróć po 10 latach jako face i skop cztery litery jakiemuś młodziakowi.
10. Traf do Hall of Fame.