http://www.dirtsheets.com/static/51470593e4b0b35e942de2a1/5148fe56e4b08a5531f4a990/5148fe69e4b08a5531f4ac41/1344793875069/Edge.png/1000w
Aby przeczytać biografię kliknij „czytaj dalej”


Zapraszamy na biografię pierwszego posiadacza walizki Money in the Bank, WWE Hall of Famera Rated R Superstar Edge’a !

Początki
W 1990 Edge zaczynał w federacjach niezależnych, występował pod nazwą „Sexton Hardcastle” w okolicach Ontario i obszarach Wielkich Jezior w Stanach Zjednoczonych. W 1997 roku Copeland był też częścią stajni zwanej jako „Thug Life”, był w niej też Legend, Christian Cage, Zakk Wyld, Bill Skullion i Rhino Richards. Zespół Hardcastle’a i Christian’a Cage’a był znany jako „Suicide Blondes”, pracowali także w Japonii jako „Canadian Rockers”. Edge zmagał się też jako „Damon Striker” z Kevine’m Sullivan’em i Meng’iem podczas oddzielnych epizodów WCW Pro.
 
World Wrestling Federation/Entertainment:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/EDGE_1999.jpg/180px-EDGE_1999.jpg
The Brood, Edge & Christian (1997-2001) 
W 1996 roku Edge został zapytany czy zawalczy w World Wrestling Federation, Kanadyjski wrestler Bret Hitman dobrze mówił o Copeland’zie, co ostatecznie zaowocowało w jego przyjęcie do WWF. W 1997 roku Rated R Superstarotrzymał kontrakt rozwojowy, 10 listopada, 1997 roku zadebiutował jako „Sexton Hardcastle”. Po zakończeniu szkolenia Copeland zadebiutował telewizji w WWF 22 czerwca, 1998 roku podczas odcinka RAW is WAR, który wszedł na arenę przez tłum, jego pierwszym przeciwnikiem w telewizji był Jose Estrada Jr., walka zakończyła się poprzez count-out. Na swojej pierwszej gali PPV, czyli SummerSlam współpracował w Tag Team’ie w Sable, pokonali oni Jacqueline’a oraz Marc’a Mero. W późniejszym czasie Edge dołączył do stajni „The Brood”, do której należeli też Gangrel i Christian Cage. Gangrel zdradził Edge’a i Christian’a Cage’a i założył „The New Brood” z ich wrogami The Hardy Boyz. Podczas No Mercy EDge i Chrstian Cage zmierzyli się z Jeff’em oraz Matt’em, a na szali były usługi mendżerskie Terri Runnels oraz 100 000 dolarów, pojedynek wygrali The Hardy Boyx. Na WrestleManii 2000 2 kwietnia Hardcastle i Cage pokonali The Hardy Boyz i The Dudley Boyz (Bubba Ray i  D- Von) w Triangle Ladder Match’u i zostali nowymi mistrzami WWF Tag Team, co ostatecznie doprowadziło do powstania starcia o stypulacji Tabels, Ladders & Chairs. Edge i Christian tworzyli świetny duet i zdobyli jeszcze sześć razy tytuły WWF Tag Team (w sumie siedem). Podczas SummerSlam 2000 pokonali The Hardy Boyz oraz The Dudley Boyz w TLC Match’u o pasy WWF Tag Team. Podczas Royal Rumble 2001 The Dudley Boyz pokonali Edge’a i Christian’a, stracili oni wtedy pasy WWF Tag Team, na No Way Out 2001 ich nie odzyskali w walce z The Dudley Boyz oraz The Brothers of Destructions (The Undertaker i Kane). Natomiast podczas WrestleManii X- Seven EDge i Christian pokonali The Hardy Boyz i The Dudley Boyz w TLC Match’u odzyskując pasy WWF Tag Team.
 http://www.nearfallnews.net/wp-content/uploads/2011/11/452332.jpg
Mistrz Interkontynentalny i Tag Team (2001-2003)
W 2001 roku Edge zwyciężył turniej King of The Ring i stał się ulubieńcem fanów w storylinie z Inwazją. Po jakimś czasie Christian zdradził Rated R Superstar, podczas SummerSlam 2001Edge pokonując Lance Storm’a został WWF Mistrzem Interkontynentalnym, na następnej PPV, czyli Unforgiven Kapitan Charyzma pokonał ówczesnego mistrza i zdobył pas. Na No Mercy 2001 Edge odzyskał pas w Ladder Match’u. W późniejszym czasie stracił pas, ale stał się WCW United States Champion’em, na Survivor Series 2001 pokonał Test’a, ówczesnego Intercontinental Champion’a w starciu o zunifikowane mistrzostwo. Następnie Hardcastle toczył feud z William’em Regal’em, który pokonał go na Royal Rumble 2002 i stał się nowym Intercontinental Champion’em. Podczas WrestleManii X8 doszło do walki Edge vs. Booker T, zwyciężył Rated R Superstar. Copeland został następnie przeniesiony na SmackDown!, na Judgment Day pokonał Kurt’a Angle’a w Hair vs. Hair Match’u. 4 lipca, 2002 roku stał się WWE Tag Team Champion’em (później World tag Team Championship) z Hulk’iem Hogan’em. Następnie Hardcastle założył Tag Team w Rey’em Mysterio, w finale turnieju na No Mercy 2002 przegrali z Kurt’em Angle’m i Chris’em Benoit’em, te starcie zostało uznane za mecz roku według Wrestling Observer. Po tym jak Edge’owi i Rey’owi nie udało się zdobyć tytułów 24 października, 2002 roku podczas wydania SmackDown! pokonali Los Guerreros i stali się pretendentami do pasów WWE Tag Team Championship. W dniu 7 listopada na SmackDown! pokonali Kurt’a Angle’a i Chris’a Benoit’a w „Two out of Three Falls” Match’u i stali się nowymi mistrzami WWE Tag Team. Pasy stracili na rzecz Los Guerreros w Triple Threat Tag Team Match’u, w którym brali też udział byli mistrzowie Kurt Angle i Chris Benoit. Po utracie pasów Edge i Mysterio poszli w swoje drogi skupiając się na karierze solowej. Edge miał wziąć udział w 6- Man Tag Team Match’u podczas No Way Out 2003, jednak został zaatakowany przez co stał się to 3 na 2 Handicap Match, mimo to Brock Lesnar i Chris Benoit pokonali Team Angle w składzie Kurt Angle, Shelton Benjamin i Charlie Haas, przy ich narożniku był Paul Heyman. Po No Way Out 2003 Edge doznał urazu szyi i musiał poddać się operacji Dr. Lloyd Youngblood.
 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/AdamCopeland_Edge2.jpg/200px-AdamCopeland_Edge2.jpg
Pościg za World Heavyweight Championship (2004-2005)
Edge pauzował prawie rok, po WrestleMani XX po WWE Draft został umieszczony na RAW, zaraz po tym powrócił do ring. 19 kwietnia, 2004 Copeland wraz z Chris’em Benoit’em zdobyli pasy World Tag Team Championship. Współpracowali dalej razem, nawet po utracie tytułów, rozdzielili się jednak po tym jak Edge zdobył pas Intercontinental Championship na Vengeance pokonując Randy’ego Orton’a. W związku z kontuzją Rated R Superstar Generealny Manager RAW odebrał mu pas Interkontynentalny. Po powrocie do ringu Edge rozpoczął pościg za Mistrzostwem Wagi Ciężkiej. Edge, Shawn Michaels i Chris Benoit otrzymali szansę na title shot do tego pasa na Taboo Tuesday w październiku, 2004 roku, wybierała publiczność, głosowanie wygrał HBK, natomiast Edge i Chris Benoit otrzymali title shot na pasy World Tag Team, podczas pojedynku Copeland wyszedł z areny, Benoit’owi jednak udało się zdobyć pasy na własną rękę. Podczas RAW 1 listopada, 2004 roku doszło do utraty pasów World Tag Team Championship, mianowicie Edge przyglądał się wszystkiemu w fotelu, a Chris Benoit musiał sam walczyć. Po walce Rated R Su[erstar zaatakował Chris’a przechodząc Heel Turn. Obaj zawodnicy rywalizowali w listopadowym RAW w #1 Contender Battle Royal Match’u, pod koniec pojedynku wyrzucili się obaj naraz, przez co Triple H musiał bronić pasa w Triple Threat Match’u, w tej alce także doszło do remisu między Edge’m, a Benoit’em. Mianowicie kiedy Chris założył Crossface na Edge’u on przeszedł w przypięcie, a także w tym samym czasie odklepał. W styczniu 2005 roku Edge startował w swoim pierwszym Elimination Chamber Match’u o pas World Heavyweight Championship na New Year’s Revolution. Michaels wykonał Superkick na Hardcstle, on w odwecie wykonał spear, został jako pierwszy wyeliminowany. Na Royal Rumble 2005 Edge pokonał Shawn’a Michaels’a.

 http://s3.roosterteeth.com/images/martin_wwe457c5b81e50ee.jpg
Mr. Money in the Bank i feud z Kanem i Mattem Hardym (2005-2006)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/Edge_vs._Cena.jpg/220px-Edge_vs._Cena.jpg
Feud z Johnem Ceną i WWE Champion (2006)
Podczas New Year’s Revolution doszło też do obrony przez John’a Cenę pasa WWE Championship w Elimination Chamber Match’u, jednak po walce Edge wszedł z walizką Money in the Bank i wykorzystał ją na Mr, Cenation, dzięki czemu został nowym WWE Champion’em! Na następnym RAW świętowali zwycięstwo w łózku w ringu. Segment „LIve Celebration Sex” na RAW uzyskał średnią ocenę 5.2! Najwyższa ocena RAW w ciągu roku. Edge nazywał siebie „najchętniej oglądanym kiedykolwiek mistrzem”. Trzy tygodnie później na Royal Rumble 2006 Edge stracił pas na rzecz John’a Ceny. Rated R Superstar nie odzyskał tytułu w specjalnym czwartkowym wydaniu RAW w lutym. Copeland za przegraną obwiniał sędziego specjalnego Mick’a Foley’a, następnie prowadzili oni feud do WrestleManii 22, w kwietniu na tej gali Edge pokonał Foley’a w Hardcore Match’u po Spaer’ze na palący się stół, Mich Foley doznał oparzeń drugiego stopnia. Po tej rywalizacji Hardcastle ponownie zaczął pościg za pasem WWE Championship, Triple H też prowadził feud z ówczesnym mistrzem John’em Ceną, doprowadziło to do Triple Threat Match’u na Backlash 2006. Cena przypiął HHH’a, sędzia doliczył do 3 countów, co doprowadziło do obrony tytułu przez Mr. Cenation. Na One Night Stand 2006 w czerwcu Edge, Mick Foley i Lita pokonali Tommy’ego Dreamer’a, Terry’ego Funk’a i Beullah McGilicutty w Extreme Rules Tag Team Match’u. Podczas pojedynku Ceny i Challenger’a Rob Van Dam’a o pas Edge pomógł wygrać temu drugiemu, natomiast na Vengeance próbował odebrać mu tytuł WWE Championship, jednak Van Dam obronił pas. Podczas swojego drugiego panowania jako WWE Champion Edge wprowadził zmianę na „Rated R”. 2 tygodnie później na RAW Edge przypiął RVD’iego w Triple Threat Matchu stając się dzięki temu po raz drugi WWE Championem. Copeland ponownie prowadził feud z Liderem Cenation. Na Unforgven Johnowi udało się pokonać Edge’a w TLC Matchu – jeśli Cena by przegrał musiałby odejść do brandu SmackDown. John Cena zwyciężył to starcie, dzięki Attitude Adjustment na dwa stoły.

 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/RatedRKO.jpg/200px-RatedRKO.jpg
Rated-RKO i feud z DX (2006-2007)
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Edge_Hawkins_Ryder_Milwaukee_WI_031008.jpg/220px-Edge_Hawkins_Ryder_Milwaukee_WI_031008.jpg
La Familia i World Heavyweight Championship (2007-2009)