Aby przeczytać biografie Chris’a Jericho kliknij czytaj dalej
 
Autor: ShowOff Punk

Cristopher, zapewne lepiej znany Wam jako Chris urodził się 9 listopada 1970 roku w Nowym Jorku. Obecnie występuje on nieregularnie w World Wrestling Enetertainment, a także jest wokalistą w metalowej grupie Fozzy.
 
Początki i ECW(1990-1996)
 
W wieku 19 lat Y2J wstąpił do Hart Brothers School of Wrestling. Poznał tam jednego ze swoich najlepszych przyjaciół Lance?a Storm’a. Następnie uformował się ich Tag team pod nazwą „Sudden Impact”. Już w tych latach Chris miał do czynienia z takimi gwiazdami jak Triple H czy Edge. Wraz z swoim Tag Team Partnerem czyli Lance’m w 1991 rozpoczęli tour po Japonii. Po tym tournee w 1992 znaleźli się też w Meksyku, jednak ostatecznie w 1994 powrócili do Japonii. W 1995 miał okazję wziąć udział w Super J Cup jednak nie udało mu się nic zdziałać. Jericho przeszedł w 1996 do Extreme Championship Wrestling. Udało mu się tam zdobyć choćby ECW Television Championship.
 
World Championship Wrestling(1996-1999)
 
Debiut Jericho w WCW miał miejsce 26 sierpnia 1996, jednak na swój pierwszy pas czekał do czerwca 1997. Jego pierwszym tytułem tam był Cruiserweight Championship. Ten pas zdobywały takimi osoby jak Syxx, Alex Wright, a nawet Rey Mysterio ! Następnie rozpoczął feud z Juvendutem, który ostatecznie zakończył się wygraną Chris’a w Title vs. Mask match’u. Kolejnym feudem z jego udziałem był pojedynek z Dean’em Malenko. Y2J bronił pas dopóki nie pokonał go Dean. Na The Great American Bash odbył się rewanż który Cristopher wygrał przez dyskwalifikację ponieważ przeciwnik uderzył go krzesłem, jednak konsekwencją było zawieszenie Dean’a. Na gali Bash at The Beach powrócił Rey którego Jericho kontuzjował przed jego przerwą. Na tej samej gali Y2J zmierzył się z Mr. 619, czego rezultatem była jego porażka po interwencji Malenko. Jericho pas odzyskał następnej nocy a stracił go na Road Wild na rzecz Juventud’a. Sędzią specjalnym w tym starciu był nikt inny jak Dean Malenko. Następnym jego tytułem w WCW okazał się World Televison Championship. Pas ten odebrał Stevie Ray’emu. Jego run z tym pasem skończył się po walce z Konnanem gdzie go utracił. Po tych zajściach na początku 1999 Y2J rozpoczął feud z Perry’m Saturn’em, który zakończył się przegraną Chris’a w Dog Collar match’u.
 
World Wrestling Federation/Entertainment(1999-obecnie)
Inerconitinetal Championship i Undisputed Championship(1999-2002)
 
Chris 30 czerwca podpisał kontrakt z WWF, czyli dzisiejszym WWE. Przed jego debiutem były ukazywane proma na temat nowego tysiąclecia. 9 sierpnia ujrzeliśmy debiut Jericho, natomiast jego debiut w ringu miał miejsce na SmackDown 26 sierpnia, gdzie zmierzył się z Road Doggiem. Starcie skończyło się na niekorzyść Y2J’a gdyż wykonał on Powerbomb na stół i sędzia zarządził dyskwalifikacje. Jednym z jego pierwszych feudów był o pas Intercontinental Championship z Chyną. Na Survivor Series przegrał, jednak na Armagedon zwyciężył i został Intercontinental Championem. Podczas rewanżu było 2 sędziów, którzy wskazali odrębnych zwycięzców, więc Chris i Chyna zostali współwłaścicielami tego pasa, lecz nie trwało to długo, ponieważ podczas Royal Rumble pas wrócił do Y2J’a. Tytuł odebrał mu Kurt Angle na No Way Out po face turnie Chris’a. Na WrestleManii 2000 roku zmierzył się z Chris’em Benoit’em i Kurt’em Angle w Triple Threat match’u. Y2J ostatecznie zdobył pas European, lecz przez zdradę Chyny następnego dnia stracił go na rzecz Eddie’go Guerrero. Podczas walki z Triple H’em o WWF Championship doszło do czegoś nietypowego, ponieważ zwycięstwo nie zostało mu przyznane z powodu zbyt szybkiego odliczania sędziego. Podczas feudu z Chris’em Benoit’em zdobył pas IC 4 maja, jednak zaraz potem na RAW w rewanżu go stracił. Feud ten zakończył się porażką dla Lionheart’a w Last Man Standing match’u. Podczas Royal Rumble 2001 w Ladder match’u zwyciężył i ponownie zdobył pas IC odbierając go Benoit’owi. Na WrestleManii XVII zawalczył o pas z William’em Regal’em. Z tego starcia wyszedł z tarczą, lecz niecały tydzień później Triple H odebrał mu tytuł. Na RAW po Judgment Day wraz z Benoit’em odebrali pasy Tag Team Triple H’owi i Stone Cold’owi. Pasy odebrali im Dudley Boyz 19 czerwca. Podczas „Inwazji” stanął on po stronie WWF. Pokonał Rob Van Dam’a po heel turnie tym samym zyskując miano pretendenta na No Mercy. Pas Wagi Ciężkiej z WCW wygrał odbierając go The Rockowi. Podczas ich walki zadebiutował nowy finisher Chris’a czyli Breakdown. 9 grudnia odbył się Triple Threat match o pasy WWF i WCW. Jego uczestnikami byli Chris, The Rock i Steve Austin. Y2J zwyciężył i po raz pierwszy w historii został Undisputed Championem. Do WrestleManii XVIII bronił pasy jednak na tej gali stracił je na rzecz Triple H’a. Jego feud z Hunter’em nadal trwał, mimo przeniesienia na SmackDown. Na Judgment Day w Hell in a Cell match’u HHH pokonał Chris’a. Jego pobyt na SD nie trwał długo, gdyż niedługo powrócił do czerwonego brandu.
 
Pasy Tag Team, Christian i zwolnienie(2002-2005)
 
W październiku wraz z Christian’em zdobył pasy tag team. Pasy stracili na Armagedon 2002. Y2J pokonał Kane’a, RVD i Batistę, dzięki czemu mógł wybrać numerek z którym chce wejść podczas Royal Rumble. Na WrestleManii XXIX został on pokonany przez HBK’a. Na Bad Blood Goldberg pokonał Y2J’a. Następnym feudem Jericho był ten z Kevin’em Nash’em. Nie trwał on długo i zakończył się 18 sierpnia na RAW w Hair vs. Hair match’u na korzyść Chris’a. Jericho zaczął następnie swój romans z Trish Stratus, jednak dowiedziała się ona że był to tylko zakład z Christian’em po czym z nim zerwała. Zaraz po tych zdarzeniach Jericho uratował Trish z rąk Kane’a i przeszedł face turn po czym rozpoczął feud z Christian’em jednak podczas tego feudu Trish odwróciła się od Y2J’a. Na WrestleManii  XX przez Stratus Jericho przegrał z Kapitanem Charyzmą. Na Backlash w walce Chris Jericho vs. Christian & Trish Stratus zwyciężył Christopher. W Ladder match’u na Unforgiven pokonał Christian’a tym samym zostając po raz 8 w swojej karierze Intercontinental Championem. Pas stracił na rzecz Shelton’a Benjamin’a podczas Taboo Tuesday. Na Survivor Series w Teamie z Orton’em i innymi 2 zawodnikami wygrał z drużyną w której zajdował się między innymi Triple H i Edge. Następnie pozbawił HHH’a pasa WHC. W Elimination Chamber match’u został wyeliminowany przez Batistę.  Następnie przeszedł heel turn i zaczął feudować z John’em Ceną. Na SummerSlam przegrał z John’em. Następnego dnia na RAW powtórzyło się to i tym razem musiał on odejść z federacji ponieważ to było stawką tego starcia.
 
Powrót do WWE i face turn(2007-2008)
 
19 listopada 2007 miał miejsce powrót Y2J’a, przerwał on wtedy wypowiedź Randy’ego Orton’a. W walce z Santino Marellą, którą wygrał pokazał swoją nową akcję kończącą, czyli Codebreaker. Na Armagedon odbył on walkę z Orton’em o WWE Title, która zakończyła się  DQ po interwencji JBLa. 10 marca pokonał Jeff’a Hardy’ego i zdobył po raz kolejny pas IC.
 
Shawn Michaels, World Heavyweight Championship(2008-2009)
 
Na Night of Champions pas IC stracił na rzecz Kofiego Kingston’a, Chris był wtedy heelem. Y2J pokonał Shawn’a Michaels’a na The Great American Bash, jednak to był dopiero początek ich rywalizacji. Na SummerSlam Chris chcąc uderzyć HBK’a uderzył jego żonę. Podczas Unforgiven ponownie się spotkali, lecz tym razem był to Unsanctioned match, który wygrał Shawn. Jednak to nie był koniec tego wieczoru dla Cristophera, gdyż w Scramble match’u zdobył pas WHC. Miejsce zdobył dzięki nieobecności kontuzjowanego CM Punk’a. Na RAW zmierzył się z Phil’em i obronił pas. Na No Mercy w Ladder match’u podołał zadaniu i ponownie obronił pas. Podczas następnej gali Pay Per View stracił pas na rzecz Batisty, po czym odebrał go na RAW, jednak ostatecznie na Survivor Series ponownie stracił go, lecz tym razem na rzecz John’a Ceny. W 2009 roku 12 stycznia został zwolniony przez Stephanie McMahon, jednak po przeproszeniu jej został ponownie zatrudniony. Podczas Elimination Chamber match’u został przypięty przez Rey’a Mysterio. Podczas Backlash 2009 w pojedynku z Streamboatem zwyciężył. Następnie został przeniesiony na SmackDown. Podczas Judgment Day Rey obronił pas IC, jednak na Extreme Rules 2009 pas stracił, przez co Y2J po raz 9 w karierze zdobył pas IC. Warto wspomnieć że Y2J zdobył najwięcej razy ten pas w historii federacji bo aż 9-krotnie. Podczas The Bash Meksykanin odzyskał pas, jednak Chris zdobył Unified Tag Team Championship z Edge’m. Podczas kontuzji Edge’a Chris postanowił aby zastąpił go Big Show. Bronił z nim pasy aż do TLC gdzie utracili tytuły na rzecz DX. Jednak Chris Jericho i Big Show mimo przegranej zostali Tag Teamem roku 2009.
 
Ponowne zdobycie WHC, odejście(2010)
 
Na Royal Rumble 2010 został wyeliminowany przez Edge’a, czyli zwycięzcę tego RR match’u. Na Elimination Chamber zdobył pas WHC pokonując The Undertaker’a przy pomocy Shawna Michaels’a. Na WrestleManii XXVI Jericho pokonał Edge’a, jednak po pojedynku Edge wykonał Spear na barierki na World Championie. Na SmackDown Y2J został zaatakowany przez Rated R Superstar po czym wszedł Jack Swagger i wykorzystał na Jericho walizkę MitB. Na Extreme Rules 2011 Edge pokonał Chris’a  w Steel Cage match’u. Po drafcie na RAW założył Tag Team z The Miz’em. Ich współpraca nie potrwała długo ponieważ  po przegranej z Hart Dynasty na Over the Limit rozeszli się w swoje drogi. Pokonał nastepnie Evan’a Bourn’a w starciu gdzie postawił swoją karierę na szali. Wziął udział w Money in the Bank Ladder RAW match’u, który wygrał The Miz. Na SummerSlam znalazł się w drużynie RAW przeciwko Nexusowi. Po walce z Randy’m o pas federacji nie zobaczyliśmy potem przez dłuższy czas Chris’a.
 
Powrót, pogoń za WWE Championship(2012-obecnie)
 
Pod koniec 2011 zaczęły pojawiać się proma „It Begins”. 2 stycznia 2012 roku na RAW powrócił Y2J. Na Royal Rumble 2012 został wyeliminowany jako ostatni przez Sheamus’a. Na RAW wywalczył sobie wejście z ostatnim numerem podczas EC match’u o WWE Title, jednak mimo tego nie zwyciężył. Podczas jednych z wydań RAW wygrał Battle Royal o miano pretendenta do miana WWE Championship na WrestleManii XXVIII. Tego starcia jak i na Extreme Rules 2012 nie wygrał, Podczas tych 2 pojedynków zmierzył się z CM Punkiem. Chris dręczył psychicznie Punk’a a na RAW 23 kwietnia próbował nawet przejąć pas udowadniając że mistrz jest pijany, jednak nie udało mu się to. Na Over the Limit w Fatal 4 Eay’u nie udało mu się zdobyć pasa WHC. Podczas Money in the Bank wziął udział w Ladder match’u RAW jednak starcie wygrał John Cena. Na SummerSlam 2012 pokonał Dolph’a Ziggler’a. Dzień później na RAW przegrał z Ziggler’em przez co musiał opuścić WWE. Podczas Royal Rumble 2013 zaskoczył wszystkich wchodząc do RR match’u z numerem 2.
 
Życie Prywatne:
Jego ojciec, Ted Irvine, jest byłym graczem NHL. Chris pomimo iż urodził się w Manhasset, New York to wychowywał się w Winnipeg, Manitoba w Kanadzie. Irvine ma trójkę dzieci ze swoją żoną Jessicą – syna o imieniu Ash Edward który urodził się 24 września 2003 i bliźniaczki Sierra Loretta i Cheyenne Lee które urodziły się w dniu 18 lipca 2006 roku. Irvine ma cztery tatuaże z których dwa znajdują się na lewej ręce. Pierwszym jest imię jego żony – Jessica który jest wytatuowany na jego palcu. Drugi to litera „F” (Fozzy) który jest na dłoni i wytatuowany został w czerwcu 2011 roku. W dniu 12 września 2012 roku Y2J zrobił swój trzeci tatuaż którym jest grafika z płyty Fozzy Sin and Bones, jest to ten na lewym ramieniu. Czwarty tatuaż powstał 28 września 2012. Jericho pojawił się w 12 serii amerykańskiego Tańca z Gwiazdami gdzie odpadł w 6-tym tygodniu a począwszy od 26 lutego 2013 Chris będzie gospodarzem nowego programu na SyFy Robot Combat League. Od 1999 Jericho ma swój zespół heavymetalowy Fozzy i jak do tej pory wydał on pięć albumów muzycznych
Statystyki walk na PPV
Stan na 10 luty 2013:
Liczba stoczonych walk na PPV: 117
Wygrane: 48
Przegrane: 69
Remisy: 0
Liczba występów w walkach których stawką było WWE Championship lub World Heavyweight Championship: 28
Bilans walk na Wrestlemanii: 4 wygrane i 7 porażek
Bilans walk na Summerslam: 4 wygrane i 5 porażek
Bilans walk na Survivor Series: 3 wygrane i 5 porażek
 
Statystyki walk w WWE:
Stan na 10 luty 2013:
Całkowita liczba walk: 1376
Wygrane: 640 (46.5%)
Przegrane: 698 (50.7%)
Remisy: 38 (2.8%)
Ogólne informacje
Prawdziwe imię i nazwisko: Christopher Keith Irvine
Wzrost: 183 cm
Waga: 103 kg
Urodzony: 9 listopad 1970 (wiek 42 lata) w Manhasset, New York
Mieszka w Tampa, Florida
Zapowiadany na ring jest jako pochodzący z Winnipeg, Manitoba, Kanada
Debiut ringowy: 2 październik 1990
Debiut w WWE: 9 sierpnia 1999 (Debiut telewizyjny)
Trenowany przez: Ed Langley, Katsuji Adachi, Keith Hart
Federacje: CMLL, SMW, NJPW, WAR, ECW, WCW, WWF/E
 
Nazwiska ringowe
 • Corazon de Leon (Mexico)
 • Lion Do (Japan)
 • The Lion Heart (War)
 • Super Liger (NJPW)
 • Lionheart (WCW)
 • Y2J (WWE debiut)
 • Doink the Clown (raz w WWE)
 • Moongoose McQueen (z Fozzy)
Przydomki:
 • „Lionheart”
 • „The Man of 1,004 Holds”
 • „Y2J”
 • „The Ayatollah of Rock ‚n’ Rolla”
 • „The King of the World”
 • „The Best in the Word at What He Does”
Finishery:
 • Breakdown 2001?2002
 • aktualnie
 • Lionsault 1996?2002
 • Liontamer 1996?1999; 2007?aktualnie
 • Walls of Jericho 1999?aktualnie
Akcje rozpoznawcze
 • Triple Powerbomb
 • Step Up Enziguri
 • Running Knee to Victim
 • The Lionsault
 • The Breakdown
 • Flashback
 • Jumping Forearm
 • Cocky Pin
 • Missile Dropkick
 • Modified Bulldog
 • Backhand Chop
 • Springboard Dropkick to Apron
 • Flying Corkscrew Back Elbow Smash
 • Double Underhook Backbreaker
 • Adjacent Springboard Plancha
 • Backbreaker into Over Knee Back Rack
 • Running Back Elbow
 • Running Spinning Heelkick
 • Roll-Through Schoolboy Takedown
 • Double Underhook Powerbomb
 • Jericho Spike (Standing Huracanrana)
Mangerowie:
 • Ralphus („Jericho Personal Security”)
 • The Jerichoholic Ninja („Jericho Personal Security”)
 • Viva Los Jericho („Jericho Personal Security”)
 • Mr. Hughes
 • Chyna
 • Stephanie McMahon
 • Lance Cade
Them songi:
 • „Break the Walls Down” – Adam Morenoff (9 sierpień 1999?25 sierpień 2005, 19 listopad 2007?27 września 2010, 2 stycznia 2012?20 sierpnia 2012, 28 stycznia 2013?do teraz)
 • „King of My World” – Saliva (2002)
 • „Don’t You Wish You Were Me” – Fozzy (2004)
 • „Crank the Walls Down” – Maylene & The Sons of Disaster (31 lipca 2009?4 stycznia 2010; używane w teamie z Big Showem)
Pasy i Nagrody w WWE:
 • World Heavyweight Championship (3 razy)
 • World Tag Team Championship (5 razy)
 • WWE Tag Team Championship (2 razy) 
 • WWF European Championship (1 raz)
 • WWF Hardcore Championship (1 raz)
 • WWF/E Intercontinental Championship (9 razy)
 • WWF Undisputed Championship (1 raz)
 • Triple Crown Champion
 • Grand Slam Champion
Inne ważne nagrody:
Według Wrestling Observer Newsletter:
 • Feud of the Year (2008) vs. Shawn Michaels
 • Match of the Year (2008) vs. Shawn Michaels – Ladder match na No Mercy
 • Wrestler of the Year (2008, 2009)
 • Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame (2010 rok)
Według: Pro Wrestling Illustrated
 • 2 miejsce w rankingu PWI na 500 najlepszych wrestlerów roku 2009
 • Feud of the Year (2008) vs. Shawn Michaels
 • Najlepszy heelowy Wrestler roku (2002, 2008)
 • Historia wyglądu Jericho

Autor: ShowOff Punk + małe uzupełnienie Chairmana

Grafika: psd-dreams.de oraz cagematch.net
By być na bieżąco polub nasz fanpage
(Pamiętaj także o wybraniu tych ustawień na fanpage’u
najedź na „Lubisz To” -> Ustawienia.. -> Wszystkie wydarzenia)