Aby przeczytać artykuł kliknij „czytaj dalej”

Jak każdy z was wie droga do WWE jest długa a o tym czy dany wrestler zawojuje ten świat decyduje często przypadek. Zatem gdzie występowali zapaśnicy zanim dostali się do głównego rosteru? Jeżeli już federacja wyraża chęci zainteresowania danym wrestlerem nie jest on rzucany od razu na przysłowiową głęboką wodę tylko udaje się on do rozwojówki by tam doszlifować swoje braki zarówno te ringowe jak i aktorskie. 


Ohio Valley Wrestling ? była to federacja, która najdłużej mogła chwalić się mianem rozwojówki WWF a następnie WWE aż do zakończenia współpracy w 2008 roku i przeniesieniu wybranych zawodników do FCW, lecz jakie największe gwiazdy obecnego rosteru zaczynali swoją przygodę właśnie tam?

?  John Cena – w 2001 federacja podpisała kontrakt z niespełna 25 letnim kulturysta jakim wtedy był nasz John. W OVW dostał przydomek ? The Prototype? i po zdobyciu głównego pasa OVW oraz mistrzostwa TT z Rico po zaledwie roku dostał zielone światło od federacji i zadebiutował w głównym rosterze.

Randy Orton – Zdecydowanie był jedną z najbardziej lubianych i zarazem rozpoznawalnych gwiazd OVW, zawodnik trzeciego pokolenia był skazany na sukces. Dwukrotny mistrz Hardcore, federacje opuścił w kwietniu 2002 debiutując w zwycięskim pojedynku z Hardcore Hollym.

?  Batista – Zanim stał się Animalem był Lewiatanem, Dave odgrywał na pewno dziwna postać a przydomki ? Strażnik bram piekieł? już same mówiły za siebie, Batista długo zostawał nie pokonany w OVW. Jego passę przerwał dopiero Kane, lecz potrzebował on na to aż dwóch chokeslamów.

?  Brock Lesnar – Nie było chyba nikogo w OVW kto nie wróżył temu panu dobrej kariery, Lesnar był kimś niesamowitym nie tylko ze względu na swoje warunki fizyczne ale i ze względu na to jak się poruszał przy masie blisko 120 kilogramów. W OVW tworzył zespól z Sheltonem Benjaminem i rywalizował o pasy TT.

Florida Championship Wrestling – Federacja była już stworzeniem WWE, które roster tworzyli zawodnicy zakontraktowani z WWE gdzie mieli się oni szkolić i nabierać doświadczenia, oczywiście gaże różniły się znacznie. Gwiazdy FCW mogły liczyć na zarobki rzędu 25 tyś. dolarów rocznie. Siedziba organizacji znajdowała się w Tampie na Florydzie. Najważniejszym tytułem federacji był pas FCW Florida Heavyweight a jego pierwszym zdobywca był Jake Hager (Jack Swagger) zaś ostatnim zawodnikiem dzierżącym ten pas był Richie Steamboat.
W FCW wyszkoliły się takie gwiazdy jak: AJ, Aksana, Alberto Del Rio, Alex Riley, Alicia Fox, Brie Bella, Brodus Clay, Camacho, Curt Hawkins, Darren Young, David Otunga, Dean Ambrose, Derrick Bateman, Dolph Ziggler, Drew McIntyre, Epico, Evan Bourne, Ezekiel Jackson, Heath Slater, Hunico, Jack Swagger, Jey Uso, Jimmy Uso, Jinder Mahal, Johnny Curtis, Justin Gabriel, Justin King, Kaitlyn, Kofi Kingston, Mason Ryan, Michael McGillicutty, Natalya, Nikki Bella, Percy Watson, Primo, Ricardo Rodriguez, Roman Reigns, Rosa Mendes, Sheamus, Tamina Snuka, Ted DiBiase, Titus O’Neil, Trent Barreta, Tyler Reks, Tyson Kidd,  Seth Rollins, Wade Barrett, Yoshi Tatsu a także wielu innych, mniej znanych wrestlerów.

W Sierpniu 2012 roku federacja przekształciła dotychczasowe FCW w NXT, które to wcześniej był programem typu Reality Show, gdzie 8 zawodników walczyło o kontrakt w federacji. NXT jak jego poprzednicy wydaje godzinna tygodniówkę plus specjalne eventy takie jak NXT Arrival.

WWE jednak poszło o krok dalej w kwestii szkolenia wrestlerów i w 2013 roku wybudowało Performance Center czyli nowoczesny ośrodek treningowy który wyposażony jest w kilka siłowni, profesjonalnych ringów oraz gabinetów odnowy biologicznej oraz specjalnych pomieszczeń do kręcenia prom. Nad szkoleniem gwiazd czuwają takie gwiazdy jak chociażby Dusty Rhodes czy Billy Gunn. Cały projekt kosztował WWE blisko 2,3 miliona dolarów, a zatrudnionych obecnie jest ponad 100 pracowników.
Posty z Facebooka nie zawsze docierają do Was, dlatego jeżeli chcecie być na bieżąco po polubieniu:
– włączcie powiadomienia nowych postów (screen jak to zrobić – http://bit.ly/1qmZR9J)
– zainstalujcie wtyczkę do przeglądarki (Chrome bądź Firefox), znajdziecie ją pod tym linkiem http://bit.ly/WWEPfeed