Autorka tłumaczenia: Patrycja

Pomimo,że Extreme Rules nie jest jedną z topowych gal PPV to w ciągu ostatnich sześciu lat wyrobiła ona sobie już markę. W 2009 Extreme Rules zastąpiło One Night Stand, które było czwartym PPV w kalendarzu gal. Unikalna mieszanka ekscytujących zwrotów akcji, trwały szum po Wrestlemanii, dzięki temu często widzimy sytuacje które są jednymi z najważniejszych wydarzeń w całym roku. Wiele walk jest głośno zapowiadanych, karta Extreme Rules 2015 jest dośyć ciekawa i zapowiadają się niezapomniane emocje. Mimo to istnieje dużo aktualnych gwiazd, jak i tych z przeszłości, które nieźle namieszały w kolejnym ważnym wydarzeniu po WrestleManii. Ten artykuł wymienia niektórych zawodników, którzy pomogli zdefiniować znaczenie Extreme Rules.

Daniel Bryan Kane
Kane
The Big Red Machine może nie ma imponujących wyników w historii tej gali, ale kaliber walk w jakich brał udział jest wystarczający, aby zapewnić mu miejsce na tej liście. Kane dwa razy walczył o tytuły tag team, raz wraz z Big Showem w 2011 roku a następnie z Danielem Bryanem w 2013 roku. Pierwszym razem, on i Show pokonali Corre w Lumberjack matchu. Natomiast w 2013 doszło do nagłego rozpadu Team Hell No. To nie było jego ostatnie spotkanie z Danielem na Extreme Rules. W zeszłym roku zmierzył się ze swoim byłym partnerem na Extreme Rules w walce o pas WWE. Płonący stół i wózek widłowy wystąpił w tym „hardcorowym” pojedynku, lecz Kane ostatecznie uległ „latającemu kolanu” Daniela. Przegrana z Randym Ortonem w 2012 roku daje Kane’owi w tym przypadku bilans 1-3 ale wygrana to nie wszystko w prowrestlingu. Monster zrobił wiele dla rozrywki fanów w 2013 i 2014 i może on godnie występować w każdej wzmiance o Extreme Rules.

Cm Punk Chris Jericho Extreme Rules
CM Punk
Odszedł, ale nikt o nim nie zapomniał. CM Punk nigdy nie spełnił swojego marzenia, aby wystąpić w walce wieczoru WrestleManii, ale może pocieszać się tym, że zrobił to na Extreme Rules. W 2009 roku, gdy odbywało się pierwsze Extreme Rules, CM Punk był na ustach wszystkich fanów, kiedy to wykorzystał walizkę Money In The Bank i zostawił za sobą posiniaczonego Jeffa Hardy’ego. Hardy wcześniej został obity przez Edge’a w pamiętnej bijatyce na TLC i nie był gotowy na świeżego Punka, który wygrał po dwukrotnym GTS na nowym mistrzu. To był prosty sposób na ponowne poznanie smaku złota. Punk również pokonał Chrisa Jericho, tym razem aby obronić mistrzostwo w 2012 roku, po bardzo ciekawym Chicago Street Fight z alternatywnymi strojami „z ulicy”. Dodajmy do tego zwycięstwo nad Reyem Mysterio i porażkę z Randym Ortonem i jego bilans na Extreme Rules wynosi 3-1. Gdyby tylko był w tym biznesie dłużej, z pewnością uplasowałby się wyżej na liście.

Daniel Bryan Forklift
Daniel Bryan
Jego bilans 1-2 nie wydaje się zbyt spektakularny, tak jak CM Punka, ale można twierdzić, że to Bryan miał jednak większy wpływ na Extreme Rules. Wspominaliśmy już udaną obronę tytułu przed Kane’m w ubiegłym roku, kiedy to Bryan wykonał niesamowity diving head butt z wózka widłowego. Rok wcześniej natomiast został podłożony The Shield, kiedy to zaczęła się historia tej stajni z tytułami. Walka z Sheamusem 2 na 3 przypięcia o mistrzostwo World Heavyweight dostarczyła niesamowitych emocji, można nawet mieć wrażenie, że jego przegrane walki są bardziej spektakularne. Jego występy to wyższa klasa w wrestlingu i miejmy nadzieje, że będzie w stanie stoczyć walkę w ten weekend, aby udowodnić, że może wspiąć się jeszcze wyżej.

Brock Lesnar Triple H
Triple H
Triple H pojawił się w trzech hitowych walkach na Extreme Rules, ale faktem jest to, że nie pokazał się tam z najlepszej strony. W 2010 roku stoczył Street Fight z Sheamusem i wtedy też wprowadził Irlandczyka do prawdziwych main eventów. Był to pojedynek po którym Hunter pauzował przez następne kilkanaście miesięcy. Następnie w 2013 roku stoczył walkę w stalowej klatce z samą bestią – Brockiem Lesnarem i jak jeden z wielu, nie dał rady z Beastem. Wynik mimo to był najlepszy dla biznesu, bo HHH pokonał Lesnara wcześniej na WM29. W zeszłym roku byliśmy natomiast świadkami totalnej masakry – sześcioosobowy match stał się jednym z najlepszych w historii. Triple H, Orton i Batista jako Evolution walczyło przeciwko The Shield. Okazało się jednak, że to była jedna z ostatnich walk Shield a The Hounds Of Justice wygrali czysto, ugruntowując swoją pozycję, która niebawem została drastycznie zburzona.

Batista Cage Extreme Rules
Batista
Wspominając o Batiście, jest on kolejną gwiazdą na tej liście. Animal stał się niekwestionowaną gwiazdą pierwszych dwóch Extreme Rules, pomagając gali zyskać wiarygodność, zainteresowanie i wsparcie fanów, gdy była ona nowością. W 2009 zdobył Mistrzostwo Świata Wagi Ciężkiej w walce z byłym (i przyszłym) sojusznikiem – Randym Ortonem w stalowej klatce. W kolejnym roku walczył o najważniejsze mistrzostwo z Johnem Ceną. John wyszedł z tego zwycięsko, co przedłużyło feud i zakończyło się tym, że Batista opuścił organizację. W zeszłorocznej gali, wziął udział w walce Evolution vs The Shield w której jego drużyna przegrała. Dzięki Spearowi ze strony Romana Reignsa, kariera Batisty skutecznie zataczało koło. Oczywiście bilans 1-2 nie jest najlepszy, ale jego wysiłki w budowaniu prestiżu tego PPV podczas wcześniejszych lat i to, że stawił się przeciw Shield po powrocie z Hollywood, daje mu bardzo wysokie miejsce i ofensywne powiązanie z Extreme Rules. 

Sheamus Triple H Extreme Rules
Sheamus
Sheamus jest człowiekiem, który miał spory udział w promowaniu jakości Extreme Rules. Jego przygoda z tą galą zaczęła się od walki z HHH’em. W miarę zwycięstw stawał się coraz popularniejszy w swoim debiutanckim roku, nie ma przecież większej góry do pokonania niż sam Triple H. W następnym roku trochę się zmieniło, stracił pas US w walce z Kofim Kingstonem w walce z użyciem stołów, ale lepiej już było w 2012 roku.W  tamtym czasie Sheamus wygrał w 23 minutowej walce 2 na 3 przypięcia o World Heavyweight Championship z Danielem Bryanem. Miał szanse na złoto rok później, po zwycięstwie z Markiem Henrym w Strap Matchu, lecz ostatecznie nie sięgnął po trofeum. Jego wielkie triumfy w 2010 i 2012 roku są na tyle ważne, że Sheamus jest jednym z pamiętnych zawodników na Extreme Rules. Niedługo czeka go starcie z Dolphem Zigglerem, zobaczymy wtedy czy Irlandczyk doda kolejną wygraną z ER do swoich statystyk.

The Shield Extreme Rules
The Shield
Okej, więc to są trzy gwiazdy, nie jedna, ale trudno wybrać jednego zawodnika, skoro walczy się w drużynie. Oprócz tego trudno wybrać z nich jednego, ponieważ dopiero w tym roku zobaczymy ich pierwszy raz solowo na tej gali. W swoim debiucie w 2013 roku trio zapisało się w historii, opuszczając PPV ze złotem w dłoniach. Dean Ambrose pokonał Kofiego Kingstona, zdobywając pas US a Roman Reigns i Seth Rollins zgarnęli mistrzostwo tag team od Team Hell No. W zeszłym roku, w jednym z najbardziej decydujących momentów tej grupy, pokonali Evolution, prawdopodobnie najbardziej dominujący zespół w historii WWE, ukoronowali wtedy swoje występy, nie wiedząc jeszcze, że niedługo nadejdzie ich koniec. Mają oni dwa doskonałe występy na PPV, ale były to też prawdopodobnie najbardziej dominujące występy do tej pory. Oczywiście, nie będzie powtórki z tamtych lat, ze względu na chaos po ich rozpadzie w zeszłym roku ale to nie znaczy, że nie będziemy widzieć trzech facetów walczących osobno w zaciętych walkach. Ich drogi są rozdzielone i choć Ambrose i Reigns nadal są po tej samej stronie to Shield nigdy nie będzie takie same.

Brock Lesnar John Cena
Brock Lesnar
Podobnie jak The Shield, Brock ma tylko za sobą dwa występy na Extreme Rules w swojej karierze. Po ośmioletniej przerwie, Lesnar pojawił się nieprzewidywanie i za swój cel wziął Johna Cenę. Walka wzbudziła dużo szumu, widzieliśmy wszystko co powinno być w zaciętym pojedynku – krew, pot i determinację. Skończyło się to jednym z najbardziej brutalnych pojedynków w nowej erze WWE. Wcielona Bestia puściła wszelkie hamulce w przenośni jak i dosłownie. Następnego roku Lesnar pokonał Triple H’a w stalowej klatce w rewanżu po przegranej na WrestleManii. Fakt, Brock pokazuje się rzadko w WWE, ale mimo udziału w dwóch ER, walki te podniosły jakość tego PPV a Lesnar jest człowiekiem, który przyczynił się do określonej jakości Extreme Rules.

Randy Orton Extreme Rules
Randy Orton
Mimo tego, że Lesnar jest bestią, to jednak nie był on tak często widziany na Extreme Rules jak Randy Orton. Viper wziął udział w sześciu pojedynkach, trzy z nich wygrał a trzy przegrał, ale walczył z do dziś najpopularniejszymi osobowościami. W pierwszych dwóch pojedynkach przegrywał walki o tytuły, pierwszy raz o WWE Championship z Batistą a drugi z Jackiem Swaggerem o tytuł World Heavyweight. Potem zaczęła się jego dobra passa, w latach od 2011 do 2013 wygrał z CM Punkiem, Big Showem i Kanem. Stał się weteranem tej gali, ale rok temu dołączył do Batisty i Triphle H żeby jako Evolution stawić czoła The Shield i przegrał. W tym roku Viper ma szansę na zdobycie mistrzostwa świata z walce z Sethem Rollinsem. Lista osób, które walczyły tak jak Orton na Extreme Rules jest bardzo krótka a Randy ponownie ma szansę pokazać swoją klasę.

CenaLesnar
John Cena
Walki Johna Ceny na tym właśnie PPV są godne podziwu. Walczył trzy razy o najważniejsze trofeum w WWE, pokonał Batistę, The Miza i Johna Morrisona w Triple Threat matchu i w walce która zakończyła się bez rozwiązania z Rybackiem w 2013. Cena zdobywał także zwycięstwo w walce z Big Showem w 2009 i z Bestią Brockiem Lesnarem w 2012. Jego jedyną porażkę na Extreme Rules widzieliśmy rok temu, w starciu z Brayem Wyattem w stalowej klatce, choć zakończenie pojedynku nie było do końca czyste. To daje Cenie bilans 5-1, co jest bardzo dobrym wynikiem. Walka o Mistrzostwo Stanów Zjednoczonych z Rusevem zapowiadana jest jako kolejne ekscytujące starcie i prawdopodobnie Cena po raz kolejny podkreśli swoją dominację na ER. Może John to nie osoba o której myślimy od razu gdy jest mowa o ekstremalnym wrestlingu, ale za swoje osiągnięcia w najbardziej ekstremalnych nocach WWE, Cena musi być uznany za człowieka, który pomógł zdefiniować Extreme Rules najbardziej.

Autorka tłumaczenia: Patrycja

Źródło tłumaczenia: whatculture.com


Więcej o Extreme Rules znajdziecie tutaj: