Autor: Dario 94

Aby przeczytać artykuł kliknij „czytaj dalej”
Then. Now. Forever.

 

7 stycznia 1952 roku Jess McMahon i Joseph Raymond „Toots” Mondt założyli wspólnie federacje Capitol Wrestling Corporation, która w 1953 roku została dołączona do National Wrestling Alliance. w 1954 roku w listopadzie Jess zmarł a jego prawa, co do CWC przejął syn, czyli Vincent McMahon Sr.. W 1963 Vincent James McMahon razem z Mondtem opuścili ówczesną największą federacje NWA na rzecz swojego projektu. Tak powstaje ?World Wide Wrestling Federation?. Pierwszym historycznym mistrzem federacji zostaje Buddy Rogers. WWWF zajmuje się bookowaniem gal na Północno-Wschodniej części kraju i tam również organizuje swoje gale.


1979
W celach marketingowych następuje kosmetyczna zmiana nazwy od tej pory federacja jest znana jako ?World Wrestling Federation?

Logo WWWF używane w latach 1963 – 1979


1982
Jest rokiem przełomowym nie tylko dla samej federacji, ale też dla całego wrestlingu. Vince Kennedy McMahon jako prezes istniejącego od 1980 roku Titan Sports odkupuje federacje od ojca i zaczyna się dla niej nowy rozdział. Vince nigdy nie widział wrestlingu w kategorii sportu, lecz bardziej, jako rozrywkę sportową, zaczyna on promocje federacji już nie tylko w lokalnych telewizjach, ale również sprzedaje kasety z gal poza swoim regionem łamiąc tym samym niepisane prawo o podziale terytorialnym. Promotorzy, głownie NWA, są wściekli na McMahona jednak ze względu na swój podeszły wiek i strach o swoje oszczędności nie podejmują zbytniej walki o prym w świecie wrestlingu. Ojciec Vince?a wiele razy ostrzega go jednak syn nic nie robił sobie z uwag ojca i zamierzał dalej wypływać na szerokie wody. Zatrudnił jednych z najlepszych i najbardziej charakterystycznych ówczesnych wrestlerów takich jak chociażby Hogan, Steamboat, Ventura czy Piper, który był jedną z najjaśniejszych gwiazd AWA czy później NWA.

Roderick James „Jess” McMahon – dziadek Vince’a McMahona Jr.
Vincent James „Vince” McMahon, znany lepiej jako Vince McMahon, Sr.
Vincent Kennedy „Vince” McMahon, Jr.

1985 „Wrestlemania”
Vince wpada na pomysł alby zorganizować wielką galę, która skupi wokół siebie wszystkich fanow wrestlingu, tak rodzi się Wrestlemania. To od niej głownie zależało a raczej od przychodu finansowego z tej, że gali czy WWF ma szanse na dalszą taką promocję w całych stanach. Gala okazuje się hitem, połączenie gwiazd wrestlingu z celebrytami daje federacji nadzieje na kolejne udane lata. Złośliwi jednak zarzucają McMahonowi plagiat gdyż podobną galę Starrcade NWA organizowało już od 1983. W 1987 roku podczas WrestleManii III padł rekord widowni gal WWE który utrzymuje się do dziś, Vince wykorzystał ten sukces tworząc kolejne gale PPV takie jak Survivor Series, Royal Rumble czy SummerSlam

Main Event WrestleManii I

Do 1992 w federacji trwa dobra passa WWF głownie dzięki postaci Hogana, federacja dobrze się trzyma i nic nie wskazuje, aby miało się to nagle zmienić. Niestety rok 1992 nie jest dla federacji zbyt łaskawym, wyciekają to nowe skandale na tle seksualnym, ale również przełomowa afera sterydowa, przez którą Vince mógł trafić do więzienia. Tak kończy się jeden z najlepszych okresów federacji znany też, jako ??Golden Era?? 

Lata 1993-1994 są jednymi z najgorszych lat w historii tego biznesu, WWF traci nie tylko dochody, ale również frekwencje na galach czy buyrate PPV. Po aferze sterydowej Chairman zapoczątkowuje nową erę w federacji ??New Generation era??. Jest to czas dla mniejszych wrestlerów, którzy nie przebiliby się kiedyś ze względu na swoje gabaryty. Głównymi twarzami tego czasu są tacy zawodnicy jak Bret Hart, Shawn Michaels, a więc wrestlerzy o niezbyt powalających warunkach fizycznych. Mimo wszystko brak Hogana daje się weź znaki, a Vince dalej bookingiem zatrzymał się na poziomie lat 80 i zamierza ??wyhodować?? nowego Hulka tyle, że z mniejszego gabarytami. Namaszczenie na tą postać dostaje Lex Luger który z gimmicku staje się ??All-American Man??. Lex nie miał jednak tego, co miał Hogan, który był naturalnym fenomenem niewypromowanym na siłę. Mimo wygranej Lugera na RR 94 (do spółki z Bretem) nie zdobywa on pasa na WM X a prezes postanawia na nową twarz wypromować Breta Harta, którego w późniejszym czasie zastąpi Shawn Michaels.

Logo WWF używane w latach 1994 – 1998 czyli podczas New Generation Ery

1995-1996
Najgorsze jednak miało dopiero nadejść. WCW startuje z Monday Nitro na żywo, które to jest transmitowane w tym samym czasie, co flagowy program WWF Monday Night RAW. Fani coraz częściej wybierają konkurencje choćby ze względu na obecność Hogana. WCW co raz bardziej wybija się jako czołowa federacja, dzięki wielkim pieniądzom Ted Turnera podkupuje gwiazdy z ECW oraz WWF, między innymi trafiają tam tacy zawodnicy jak Diesel czy Razor Ramon. WCW zaczyna swoją hegemonię dzięki angleowi z NWO, który to staje się prawdziwym hitem a stajnia do dziś jest uważana, jako najlepsza w historii rozrywki sportowej. Kolejnym plusem było to, że Nitro było nadawane na żywo a Eric Bischoff prezes WCW na początku Nitro podawał wyniki z RAW, które było nagrywane wcześniej. WWF tym czasem osłabione utratą swoich gwiazd nie ma możliwości przebić WCW w ratingach, słaby booking plus angle z fałszywym Dieslem czy Ramonem tylko odpychają widzów w stronę WCW.

1997-2001
WCW góruje wszędzie, można to zobaczyć między innymi po wykupach najważniejszych gal gdzie WM 13 zapisuje się niechlubnie, jako najniższy Buyrate WM w historii. Vince zamierza zaostrzyć swój produkt i tak w marcu poniedziałkowa gala zmienia nazwę na ??Raw is War??. Pomimo trochę ostrzejszego produktu Nitro dalej uzyskuje lepsze ratingi na poziomie 4.0 natomiast RIW 2.3. Punktem kulminacyjnym jak się później okazuję zostaję gala Survivor Series 1997 a raczej to, co wydarzyło się w walce wieczoru, czyli ??Montreal Screwjob??, gdy wydawało się, że WWF stoi już nad przepaścią pozbywając się swojej kolejnej najwiekszej gwiazdy Breta Harta coś się odmienia na lepsze. WWF w głównej mierze dzięki Vincowi Russo zmienia strategie a w federacji nastaje era takich gwiazd jak Stone Cold, Triple H, Foley, Undertaker czy The Rock. Attitude Era staje się hitem głownie dzięki tym panom ale również nowoczesnego bookingu(wcześniej WWF udawało po prostu że WCW nie istniało jednak liczne story np. z najazdem DX na Nitro bądź naśmiewaniem się Rocka na Raw z wrestlerow WCW zmieniło postać rzeczy) który tak czy siak trochę zabijał wrestling. Produkt RAW jednak nie obył się bez krytyki mediów za to że panowała głównie przemoc oraz piękne skąpo odziane kobiety. WWF w końcu mogło konkurować z WCW. Nitro i Raw osiągają ratingi po 5.0. Feud McMahon-Austin staje się jeszcze większym hitem niż NWO i na początku 1999 na stałe RAW obejmuje prowadzenie nie oddając go już do końca. Dzięki zyskom finansowym w 1999 WWF może nadawać każde RAW na żywo oraz rusza z nową tygodniówką która startuje we wrześniu 1999 a mianowicie chodzi o SmackDown! Ratingi RAW rosną i wahają się na poziomie 6.0 a nawet dochodząc do 8.1 (segment Rocka z Foleyem ??This is your life??) . 26 marca 2001 oficjalnie wojna WCW z WWF zostaje skończona kiedy to federacja z Florydy zakupuje WCW od AOL Time Warner i tak też kończy się Era Attitude. Warto dodać, że to w roku 1998 a dokładnie 21 maja uruchomione zostało WWF.com (obecnie WWE.com),

Logo WWF używane w latach 1998 – 2002 czyli mniej więcej podczas Attitude Ery

2001-2002
Nowy rozdział dla WCW miał rozpocząć się pod szyldem WWF jednak ze względu na brak głównych gwiazd tych federacji którzy nie byli kontraktami związani bezpośrednio z nią lecz z samym Tedem Turnerem pomysł upada i zamiast dobrej inicjatywy trzeba było oglądać angle WWF vs Alliance(WCW i ECW) które było nie tylko niewypałem ze względu na brak gwiazd takich jak Nash, Hogan, Savage, Sting ale również ze względu na booking gdyż Vince uważał ze wrestlerzy WWF nie powinni przegrywać z tymi z WCW. Dochodzi do unifikacji tytułów WCW i WWE a pierwszym niekwestionowanym misrzem zostaje Chris Jericho. W międzyczasie w wyniku sporu z World Wide Fund który trwał od roku 2000, federacja zmienia nazwe na World Wrestling Entertainment. Wszystko zaczyna się 5 maja 2002 kiedy to WWE uruchamia kampanie „Get The F Out” zmieniając m.in. nazwe strony internetowej z WWF.com na WWE.com, dzień później mamy pierwsze w historii RAW pod szyldem WWE. Ostatnią galą gdzie pojawia się logo WWF jest Insurrextion 2002. Cały proces z fundacją na rzecz przyrody wziął się z złamania umowy która została podpisana w 1994 roku gdzie dzisiejsze WWE zobowiązało się do nieużywania skrótu WWF w celu promowania federacji a także małego używania tego skrótu podczas telewizyjnych gal. World Wide Fund szczególnie nie spodobało się używanie nazwy „WWF” na merchandisie i dlatego rozpoczęto proces. Logo z ery attitude w późniejszych materiałach video było ocenzurowane jednak od 1000-cznego RAW, kiedy to podpisano porozumienie w tej sprawie z WWF, logo znów jest widoczne a wymawiana nazwa WWF jest również nieocenzurowana. WWE mogło jednak przez cały ten czas w swoich materiałach używać nazw „World Wrestling Federation” oraz „World Wrestling Federation Entertainment” a także logo WWF z czasów New Generation i Golden Ery.

2002-2004
Po niebywałym hicie jakim była era Attitude ratingi RAW spadają w okolice 4.0. W Marcu 2002 dochodzi do podziału rosteru na dwa brandy RAW i SmackDown! Każdy roster dostaje własne pasy mistrzowskie oraz własne gale PPV które to przez słaby poziom zostają pózniej też połączone i występują tam zawodnicy zarówno z RAW i SD. W latach 2002-2003 WWE ściąga gwiazdy WCW czyli stajnie nWo, Erica Bischoffa, Bookera T, Scotta Steiner’a, Goldberga i Rica Flaira. Nowa Era która została nazwana jako ??Ruthless Aggression?? zmiena całkowicie booking tzn. dostajemy więcej walk na tygodniówkach niż było w erze attiude lecz żegnamy się z kontrowersyjnymi segmentami pomimo podobnej dawki przemocy. Po ustąpieniu takich gwiazd jak Stone Cold czy The Rock federacja promuje nowych zawodników, między innymi swojej szansy doczekują się tacy zawodnicy jak Chris Benoit czy Eddie Guerrero którzy to zdobywają najważniejsze pasy federacji na jubileuszowej WM 20. Innymi promowanymi zawodnikami zostają Brock Lesnar, Rey Mysterio, Edge, JBL.


2005-2007
RAW po pięcioletniej przerwie powraca na USA Network. W Federacji następują liczne zmiany, nadchodzi czas takich zawodników jak Edge, Cena czy Orton którzy zostają głównymi twarzami obecnej ery. Powstaje walka o walizkę Money in the Bank. W międzyczasie WWE otwiera 3 brand – ECW który notabene ma mało wspólnego z ECW z lat 1995-2001 a po wprowadzenie ratingu PG można powiedzieć zostaje nam sama nazwa ? Ponadto 26 stycznia 2006, czyli niedługo po śmierci Eddiego Guerrero, zostaje wdrożona polityka WWE Wellness Policy która obejmuje roczne badanie fizyczne oraz badania krwi mające wyeliminować stosowanie przez wrestlerów środków dopingujących i nie tylko gdyż lista zakazanych substancji jest dość obszerna. 25 czerwca 2007 WWE ogłosiło, iż znaleziono trzy ciała rodziny Benoitów w ich domu w Fayette County. Były to ciała Chrisa, jego żony Nancy i ich siedmioletniego synka Daniela. Tego samego dnia całe RAW zostało poświęcone właśnie Chrisowi. Następnej nocy gdy wiadome było że morderstw oraz samobójstwa dokonał Chris Benoit przed galą ECW wyświetlono video z przemówieniem Vince McMahon w którym po raz ostatnio użyto nazwiska Benoit.


2008
Od stycznia 2008 WWE zaczęło nadawać programy w HD. WWE zaczęło stawiać także na politykę rodzinną i wszystkie programy zostały przemianowane na ocenę TV-PG ze względu na oglądalność produktu przez dzieci w przedziale 7-14 lat jaka została zdominowana w obecnych czasach. Zmiana ta ma różne podłoża ale została podyktowana głownie przez wzrost oglądalności wśród widzów nieletnich. Ostatnią walką w której można było zobaczyć większą ilość krwi był pojedynek Y2J?a z Shawnem Michaelsem z Great American Bash 2008.


Przez przejście na TV-PG federacja wyzbyła się ze swoich walk krwi ale również agresywnych prom, zmieniono gale na bardziej przystosowane dla całych rodzin. WWE udziela się również w wielu charytatywnych akcjach lub poprzez fundacje takie jak ??Make a Wish??. Gwiązdą tej ery ogłasza się takich zawodników jak Cena czy Mysterio gdyż nastąpiła również zmiana wizerunku, ich gimmicków. WWE zaczęło stawiać na media społecznościowe które są dziś nieodzielną częścią gal. Pomimo dwóch większych tygodniówek roster został połączony w jeden. WWE zaczęło stawiać na rozwój nowych gwiazd zakładając nowe NXT oraz WWE Performance Center. Pomimo dobrych statystyk w sprzedaży merchandise?u federacja straciła oglądalność wśród starszej widowni co przełożyło się na niskie wykupienia gal PPV oraz ratingi RAW na poziomie 3.0, czy SD na poziomie 2.0.

2008 – do dziś „Era PG”
Obecnie oczywiście nadal to Vince McMahon jest właścicielem większościowym, prezesem i dyrektorem generalnym spółki. Razem z żoną Linda McMahon i dziećmi, McMahonowie mają 70% kapitału WWE i 96% praw głosu w spółce. Główna siedziba federacji mieści się w Stamford, Connecticut. Od 2011 roku federacja oficjalnie nazywa się WWE i nie jest to od tego czasu używane wyłącznie jako skrót od World Wrestling Entertainment chociaż prawna nazwa spółki się nie zmieniła. 24 lutego 2014 uruchomione zostało WWE Network, natomiast 18 sierpnia 2014 zmienione zostało logo WWE właśnie na to używane przez Network.

WWE logo
Autor: Dario 94

Posty z Facebooka nie zawsze docierają do Was, dlatego jeżeli chcecie być na bieżąco po polubieniu:
– włączcie powiadomienia nowych postów (screen jak to zrobić – http://bit.ly/1qmZR9J)
– zainstalujcie wtyczkę do przeglądarki (Chrome bądź Firefox), znajdziecie ją pod tym linkiem http://bit.ly/WWEPfeed