Wielu z Was oglądając produkt WWE lub innej federacji widzi jedynie to co dzieje się na ekranie telewizora, monitora. Dana tygodniówka, jaką jest w przypadku WWE ??Monday Night Raw?? jest już gotowym produktem przeznaczonym do wyemitowania w telewizji. Co się jednak dzieje przed RAW i kto pracuje nad tym, co znajdzie się na danej tygodniówce bądź PPV? O tym właśnie będzie ten artykuł, aby przybliżyć Wam, jakie czynniki składają się na wygląd i przebieg show. Czyli wrestling widziany zza kulis.

1. Creative Team/Dział Kreatywnych:
Jest to dana grupa ludzi, która funkcjonuje jedynie w federacjach Mainstreamowych, czyli takich, w których po pierwsze stawia się na storyliny, takimi federacjami są na przykład WWE, TNA czy CMLL. Czym zajmuje się dział kreatywnych? Jak sama nazwa mówi są od wymyślania konfliktów między wrestlerami, lecz nie tylko bo mają również za zadanie pisać scenariusz na segmenty dla danej gali np. RAW. Ich rola nie jest jednak aż tak duża gdyż podsuwają jedynie pomysły na dane feudy czy angle a ostatnie słowo i tak należy do bookera, ale o tym za chwile.  Obecny creative team składa się z około 7-8 członków a znajduje się tam między innymi David Kapoor lepiej znany fanom wrestlingu, jako Ranjin Singh.
 
2. Booker:
Jest to osoba/y która zazwyczaj ma ostatni głos w federacji czy dany feud lub angle ujrzy światło dzienne i zostanie wyemitowany w TV. Rola Bookera jest jednak większa, ustala on między innymi scenariusz walk między zapaśnikami, a mianowicie planuje czas walki, najważniejsze spoty oraz zakończenie pojedynku. Ustala również, kto w danej chwili jest mistrzem oraz to, kto zasługuje na push i promocje postaci, poprzez przydzielanie danemu zapaśnikowi czasu antenowego na chociażby wygłaszanie prom.  Zazwyczaj jest on głównym promotorem w federacji. Na chwilę obecne trzema głównymi bookerami w WWE są Stephanie i Vince McMahonowie oraz Triple H. W federacji racje bytu mają również miejsce inni brokerzy np. Paul Heyman, który dla ciekawostki podam napisał scenariusz dla ostatniej epickiej walki Lesnara na Summerslam przeciwko CM Punkowi.
 
3. Zawodnicy:
To chyba oczywiste, że bez nich ten biznes nie może funkcjonować, można powiedzieć, że grają oni główne role na danym show. Nie mają jednak łatwego życia, nie zawsze będąc dobrym zapaśnikiem można otrzymać push, właściwie ich los leży w rękach bookerów, którzy albo zdecydują się na promocje danego zawodnika albo go zajobbują ??na śmierć??. W federacjach mainstreamowych a do takich na pewno zalicza się WWE dany wrestler musi spełnić dużą liczbę wymagań, aby federacja w niego zainwestowała. Mianowice chodzi tu o umiejętności w ringu, ale także te za mikrofonem, ważna jest też interakcja z fanami oraz najważniejsze musi on przynosić zyski gdyż, po co stawiać na zawodnika, który nie zarabia dla nich pieniędzy.  Za przykład można dać tu dwóch byłych mistrzów Tag Team a mianowicie The Miza oraz Johna Morrisona. W ringu lepiej prezentował się JoMo a mimo wszystko WWE postawiło na Miza, który za mikrofonem był swego czasu jednym z najlepszych mówców. Doprowadziło to do tego, że Mizanin dostał push na najważniejszy tytuł federacji oraz obronił go przeciwko Cene na WM 27. Czy Vince i spółka zrobiła dobrze to zostawiam do waszej oceny. Można też przytoczyć przykłady wrestlerów, którym kłótnia z wyżej postawionym w hierarchii federacji zawodnikiem odbiła się z czkawką i utracili oni promocje, przykład to konflikt na linii Cena – Alex Riley. To pokazuje jak łatwo z dobrze zapowiadającego się zawodnika przez konflikt z twarzą federacji stać się zwykłym jobberem a następnie komentatorem na podrzędnym ??Superstars??. Przykładów jest więcej, kiedy to zakulisowe niesnaski kończyły się karami w TV.
 
4. Producenci:
Czym zajmują się Ci panowie? Otóż ich rolą jest tworzenie otoczki całego show chodzi tu między innymi o oprawę graficzną czy też pokazy pirotechniczne. Nadzorują oni również to czy wszystko idzie zgodnie z planem, skryptem gali. Nic dodać, nic ująć.
5. Skrypt:
Jest to już gotowy scenariusz z rozplanowaniem, co znajdzie się na danym show, chodzi tu o segmenty, angle, brawle oraz o pojedynki. Każdy wrestler zapoznaje się ze skryptem po to, aby wiedział czy i jaką role odegra na danej gali oraz to czy z pojedynku wyjdzie zwycięsko lub tez nie. Przykładowy skrypt gali:

 

Mam nadzieje, że przybliżyłem Wam to, iż na to jak wygląda dany produkt pracuję wiele ludzi. Jest to efekt często żmudnych godzinnych przygotowań na rozplanowanie segmentów, prom zawodników oraz walk. Pozdrawiam Dario94.

Autor: Dario 94

Posty z Facebooka nie zawsze docierają do Was, dlatego jeżeli chcecie być na bieżąco po polubieniu:
– włączcie powiadomienia nowych postów (screen jak to zrobić – http://bit.ly/1qmZR9J)
– zainstalujcie wtyczkę do przeglądarki (Chrome bądź Firefox), znajdziecie ją pod tym linkiem http://bit.ly/WWEPfeed