The Monday Night Wars, czyli wojna o poniedziałkowe ratingi pomiędzy WCW oraz WWF. Wojna ta rozpoczęła się 4 września 1995 i trwała do 26 marca 2001 roku. „Wojna” zaczęła się, gdy Ted Turner zapytał Erica Bischoffa, co jest potrzebne do pokonania WWF, czyli RAW IS WAR. Bischoff zaproponował, aby Nitro było wyemitowane co tydzień w poniedziałek na żywo, czyli przeciwnie do WWF gdyż RAW było nagrywane kilka dni lub nawet tygodni wcześniej. Na Bash at the Beach 1996 Hulk Hogan doszedł do teamu The Outsiders (Kevin Nash & Razor Ramon) a kilka tygodni później na Monday Nitro ich team nosił już nazwę New World Order, był to jeden z przełomowych momentów WCW.
Od połowy 1996 do 1998 roku Nitro pokonywało RAW. Eric Bischoff znakomicie zajął się WCW stojąc w obliczu bankructwa. WWF w 1997 roku po znanym przez wszystkich Montrealskim Screwjobie zaczęło mieć poważne problemy. Vince McMahon wprowadził nową erę ? erę Attitude. WWE ponownie wkroczyło do walki z WCW o rating poniedziałkowej nocy.

W Lipcu 1998 roku na Nitro można było obejrzeć walkę, w której WCW United States Heavyweight Goldberg pokonał WCW World Heavyweight Championa „Hollywood” Hulka Hogana. WCW ponownie wygrało ratingową walkę tej nocy jednak taka walka na PPV przyniosłaby mnóstwo przychodów. Wielu ekspertów uważa za ten moment początek upadku WCW. Bill swój tytuł, wraz ze streakiem 173-0, stracił na Starrcade 1998 gdzie przegrał z Kevinem Nashem po użyciu paralizatora przez Scotta Halla.

4 Stycznia 1999 roku Tony Schiavone zaspoilerował, iż na RAW IS WAR Mick Foley (Mankind) wygra swój pierwszy WWF Championship. Nitro przez Schiavone?a straciło pół miliona widzów, którzy obejrzeli walkę Mankinda. Ratingi od tej chwili się odwróciły.WWF rozwijało się dzięki Attitude Erze i osobach, które opuściły WCW. „Stone Cold” Steve Austin, The Rock, Mick Foley, Triple H, The Undertaker i Kane – to te gwiazdy przyczyniły się do sukcesu WWF. WWF przekształciło się w najpotężniejszą federacje wrestlingu na świecie. WCW zbyt długo ciągło story z nWo, przez co nie budowało nowych gwiazd, które mogą zastąpić starszych wrestlerów w rosterze. To także sprawiło, że WCW traciło widzów w zdumiewającym tempie.
Od 1999 do 2001 roku WCW próbowało powrócić na szczyt, ale niestety nie udało się. WCW stawiło wszystko na Vince’a Russo, który stworzył pas Hardcore. Vince chciał, aby o pas WCW walczyły gwiazdy filmowe, dzięki czemu mistrzem WCW został aktor David Arquette. Ted Turner nie mógł już chronić WCW, które wkrótce po tym zostało sprzedane a nowym właścicielem stał się Vince McMahon. W następnych tygodniach Eric Bischoff chciał wykupić firmę, ale plany te ostatecznie upadły.

Ostatecznie The Monday Night Wars zakończyło się 26 marca 2001, kiedy to miał miejsce finałowy odcinek WCW Monday Nitro gdzie Vince McMahon pojawił się na żywo zarówno na RAW jak i Nitro. Chwilę potem pojawił się na Nitro Shane McMahon, który ogłosił, że to on zakupił WCW. Doprowadziło to do feudu, który ostatecznie zakończył markę WCW.

Ratingi RAW i Nitro:
DVD na temat Monday Night War:
The Monday Night War
WWE’s Rise and Fall of WCW

 


Posty z Facebooka nie zawsze docierają do Was, dlatego jeżeli chcecie być na bieżąco po polubieniu:
– włączcie powiadomienia nowych postów (screen jak to zrobić – http://bit.ly/1qmZR9J)
– zainstalujcie wtyczkę do przeglądarki (Chrome bądź Firefox), znajdziecie ją pod tym linkiem http://bit.ly/WWEPfeed